Troska o dobrą kondycję i zdrowie dojrzałych osób
Z czym wiąże się wyzwanie?
Dobra kondycja i zdrowie są kluczowe dla utrzymania niezależności i jakości życia osób starszych. To czynniki mające bezpośredni wpływ na codzienne funkcjonowanie, zdolność do samodzielnego życia i angażowania się w aktywności społeczne.
W społeczeństwie coraz bardziej widać problem uzależnienia osób starszych: od alkoholu, leków, nowych technologii. Badania pokazują, że około 15% seniorów nadużywa alkoholu, a 10-25% osób w wieku 60+ nadużywa leków.
Osoba starsza, żeby utrzymać dobrą kondycję fizyczną i psychiczną, wymaga też odpowiedniej opieki. W Polsce jest ok. 3 mln opiekunów nieformalnych. Są to głównie kobiety. One również potrzebują wsparcia. W miarę starzenia się społeczeństwa będzie rosło znaczenie i potrzeba wsparcia opiekunów.
Kto się z tym wyzwaniem mierzy?
Choroby przewlekłe obniżają jakość życia oraz podnoszą ryzyko hospitalizacji i śmierci.
Spadek siły mięśniowej, problemy ze stawami, utrata równowagi prowadzą do trudności w poruszaniu się. Upadki to jedna z głównych przyczyn hospitalizacji osób starszych.
Osoby starsze często doświadczają samotności i izolacji społecznej. Utrata bliskich, problemy zdrowotne, zmiana statusu społecznego mogą prowadzić do nadużywania leków, sięgania po substancje uzależniające jako formy ucieczki od bólu emocjonalnego i stać się sposobem na chwilowe złagodzenie negatywnych emocji.
Opieka nad osobami starszymi często wiąże się z dużym obciążeniem fizycznym i emocjonalnym. Opiekunki i opiekunowie muszą sprostać różnym wymaganiom i z tego powodu często zaniedbują swoje zdrowie i potrzeby. Bywa, że obowiązki opiekuńcze wpływają na ich pracę zawodową, że narastają ich własne problemy – to też może prowadzić do sięgania po używki.
Co możesz z tym zrobić?
Poszukujemy innowacji, które kompleksowo zajmą się tematem dobrej kondycji i zdrowia osób dojrzałych oraz ich opiekunów. Mogą to być:
– rozwiązania promujące aktywny styl życia wśród starszych osób,
– pomysłowe programy edukacyjne na temat zdrowej diety, regularnych badań lekarskich, monitorowania ogólnego stanu zdrowia oraz profilaktyki uzależnień,
– innowacje wspierające rodziny i opiekunów, mogące pomóc w wykrywaniu i radzeniu sobie z problemem uzależnienia,
-programy wsparcia rodzinnego i społecznego dostosowane do potrzeb osób starszych i ich opiekunów.