O projekcie
„Generator Innowacji. Sieci Wsparcia 3” to kolejna edycja projektu inkubacyjnego, realizowanego przez PCG Polska Sp. z o.o. i Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”.
Wsparcie finansowe, organizacyjne i merytoryczne otrzyma 38 nowatorskich rozwiązań z całej Polski, które przyczynią się do włączenia społecznego i poprawienia jakości życia osób starszych i ich opiekunów/opiekunek.
Projekt składa się z kilku etapów: naboru zgłoszeń, preinkubacji pomysłów i ich testowania, a następnie upowszechniania. Ponadto 4 innowacje zostaną wybrane do akceleracji, która polega na udoskonaleniu, rozwinięciu i przygotowaniu do wdrożenia na szerszą skalę przetestowanych rozwiązań.
Nasza historia
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” i PCG Polska spotkały się w 2016 roku przy pierwszej edycji projektu “Generator Innowacji. Sieci Wsparcia”. Wówczas Towarzystwo było koordynatorem, a PCG zostało wyłonione w konkursie jako jeden z innowatorów. Pomysł PCG „Recepta na życie” zyskał dofinansowanie i został z powodzeniem przetestowany w Konstantynowie Łódzkim. Współpraca między naszymi instytucjami układała się pomyślnie i szybko odkryliśmy, że łączą nas wspólne wartości, troska o skuteczne wsparcie osób starszych oraz chęć wdrażania zmian systemowych w obszarze senioralnym. Kiedy nadarzyła się okazja, by połączyć nasze siły, bez wahania przystąpiliśmy do starań o realizację kolejnej edycji inkubatora.
W “Generatorze Innowacji. Sieci Wsparcia 3” koncentrujemy się na wykorzystaniu wypracowanych rozwiązań i umiejętnym podziale zadań w oparciu o nasze kluczowe kompetencje. Jesteśmy tym bardziej zadowoleni, że gros działań projektowych koncentruje się na wsparciu uczestników i uczestniczek projektu od momentu zgłoszenia, poprzez opracowywanie pomysłów, ich inkubację (testowanie), upowszechnianie wybranych rozwiązań, a w tej edycji dodatkowo akcelerację kliku innowacji. Spotykamy się więc z innowatorami i innowatorkami przez cały okres trwania inkubatora. Cieszymy się, że możemy nie tylko doradzać, nakierowywać i dzielić się naszym doświadczeniem, ale również zachwycać się i inspirować niesamowitymi pomysłami i ich autorami i autorkami z całej Polski.
Marta Białek-Graczyk
W “Generatorze Innowacji. Sieci Wsparcia” jestem od pierwszej edycji programu. Zajmuję się koncepcją pracy inkubatora od rekrutacji aż po upowszechnianie. Niektórzy nazywają mnie jego “matką założycielką”. Cieszę się z tej roli: lubię dzielić się wiedzą i patrzeć jak rozwijają się inni - osoby z naszego zespołu, innowatorki i innowatorzy.
Moja ulubiona innowacja społeczna to “Rowerowe riksze”. Cenię energię społeczną i frajdę z podjętych działań, którą widać w tej - żyjącej wciąż - innowacji.
Nie mogłabym żyć bez książek. Jestem nałogową czytelniczką, a najlepiej odpoczywam czytając na hamaku w mojej ulubionej mazowieckiej wsi.
Innowatorkom i innowatorom życzę otwartych głów i apetytu na naukę.
Ewa Jagiełło
Ewa Jagiełło
“Generator Innowacji. Sieci Wsparcia” to jedna z najciekawszych i najbardziej twórczych przygód w moim zawodowym życiu. Od pierwszej edycji wspieram zespoły innowatorów w badaniach, analizach i ewaluacji ich pomysłów. Ostatnio zajmuję się też akcelerowaniem, czyli udoskonalaniem istniejących już innowacji.
Bardzo lubię innowacje związane z wolontariatem, partycypacją, widzialnością i twórczym wykorzystaniem kompetencji osób dojrzałych.
Prywatnie doceniam drobne, codzienne przyjemności: kawę z przyjaciółką czy spacer z psami po lesie. Dzięki moim zwierzakom z zaprzysięgłej sowy stałam się rannym ptaszkiem. I było warto!
Życzę innowatorkom i innowatorom odwagi do eksperymentowania i dużo radości z obserwowania, jak ich pomysły rozwijają się dzięki spotkaniom z innymi oraz własnym przemyśleniom.
Artur Janusz
W “Sieciach Wsparcia 3” rozliczam, sprawozdaję, wypełniam tabelki. Zajmuję się również akceleracją i kuchnią francuską (jeśli trzeba, to zjem „tę żabę”).
Wstaję wcześnie, zasypiam późno, bo lubię power napy i kawę w naszym biurze. Pracuję w Łodzi, dookoła same podwórka, a ja uparcie wychodzę „na pole”, a nawet wybiegam.
Nic dziwnego, że moje ulubione innowacje społeczne to wszystkie „aktywne” – mieliśmy już międzypokoleniowe kibicowanie, przygody z nurkowaniem i lataniem oraz bulle na bóle…
Innowatorkom i innowatorom życzę przełamywania schematów, pasji, wytrwałości i satysfakcji. Dzięki Wam będę wiedział “w co się bawić”, jak już zostanę seniorem.
Jola Jeżowska
W “Sieciach Wsparcia 3” zajmuję się działaniami komunikacyjnymi i promocyjnymi. W pracy najbardziej lubię poczucie sprawczości i merytoryczne zadania.
Moja ulubiona innowacja społeczna to “Mentoring Pomyślnego Starzenia Się”, pomagająca zaprojektować swoje życie po przejściu na emeryturę. To ważny, trudny i raczej mało zaopiekowany etap.
Nie mogłabym żyć bez tenisa. Dużo oglądam, sporo gram, czasem też o tenisie piszę.
Innowatorkom i innowatorom życzę, żeby mieli jak najwięcej radości przy wymyślaniu, rozwijaniu i testowaniu swoich pomysłów.
Ewa Kominek
W projekcie “Generator Innowacji. Sieci Wsparcia” jestem po raz trzeci. Troszczę się o dostępność, ale tak naprawdę o to, by wszystkie osoby zaangażowane w innowacje czuły się dobrze rozumiane i miały poczucie bezpieczeństwa. Pełnię też rolę tutorki niektórych innowacji.
Kibicuję wszystkim innowacjom, które wpływają na transformację stereotypów.
Uwielbiam podróże z wodną scenerią, skandynawskie kryminały i poranną kawę przy chilloucie.
Życzę wszystkim innowatorkom i innowatorom śmiałości w wymyślaniu zwariowanych rozwiązań. Generator jest po to, żeby sprawdzić, czy ten zwariowany pomysł przyda się innym i zadziała. My pomożemy Wam przejść przez cały proces.
Agnieszka Sokolnicka
Mam ogromną przyjemność i zaszczyt już po raz drugi koordynować projekt - pracować z super zaangażowanym i kreatywnym zespołem oraz pomysłowymi i wrażliwymi społecznie osobami z całej Polski.
Najbardziej kibicuję innowacjom, które wzmacniają przekonanie, że wiek to tylko liczba, że można się różnić między generacjami i czerpać od siebie niezależnie od wieku.
Prywatnie uwielbiam kontakt z przyrodą (ja z tych, co chadzają boso i tulą się do drzew), poznawać nowych ludzi i spotykać się z tymi znajomymi, słuchać muzyki i tańczyć spontanicznie.
Innowatorkom i innowatorom życzę dużo otwartości na to, co się wydarzy oraz przekonania, że to co robicie, przynosi zmianę, choćby najmniejszą, a jakże ważną.
Marta Urbańska
Dopiero zaczynam swoją przygodę z innowacjami społecznymi. Wspieram zespół zarówno w działaniach proceduralnych, jak i w pracach koncepcyjnych. Wnoszę doświadczenie 15 lat pracy w kulturze. Na działaniach innowacyjnych w instytucjach zjadłam zęby, oczywiście zgodnie z Prawem Zamówień Publicznych :-)
Moja ulubiona innowacja społeczna to „Recepta na życie”.
Mam umysł analityczno-kreatywny. Jestem sową, która chodzi spać z kurami. Moją ulubioną bohaterką literacką jest Olive Kitteridge. I nie mogłabym żyć bez ziemniaków.
Innowatorkom i innowatorom życzę odwagi. A my będziemy starali się dobrze nawigować i przeprowadzać Was przez ewentualne mielizny.
Ania Gust
W projekcie "Generator Innowacji. Sieci Wsparcia” jestem po raz drugi. Dbam o to, by każdy projekt miał wsparcie najwyższej klasy ekspertów i mógł skorzystać z ich specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Analizuję i weryfikuję dane, aby upewnić się, że spełniają one wszystkie wymagania formalne i merytoryczne.
Na co dzień jestem pasjonatką wędrówek ze swoim energetycznym jamnikiem. Uwielbiam także odwiedzać niezwykłe miejsca, które oferują unikalne doświadczenia i ciekawe historie.
Innowatorkom i innowatorom życzę powodzenia i wytrwałości. Niech Wasze pomysły będą tak przełomowe, jak Wasza pasja do innowacji, a odwaga tak mocna, jak Wasza determinacja w realizacji celów. Nie ustawajcie w wprowadzaniu zmian, które inspirują i poprawiają naszą codzienność!
Marcin Trzepadłek
W projekcie „Generator Innowacji. Sieci Wsparcia” uczestniczę po raz pierwszy. Odpowiadam za analizę popytu na rozwiązania społeczne oraz udział w naborze innowacji do akceleratora.
Moje ulubione innowacje społeczne to wszystkie te z kategorii integracji międzyludzkiej. Dlatego na przykład innowację „Kumple bez uprzedzeń” stawiam wysoko w swoim rankingu.
Uwielbiam wcześnie wstawać, jak skowronek, i pracować od świtu. Wieczory poświęcam na spotkania ze znajomymi, kibicowanie najlepszemu klubowi w Łodzi lub relaks z padem w ręku. Jeśli stoję przed wyborem pizza czy pad-thai, poproszę oba!
Innowatorkom i innowatorom kibicuję i życzę wielu wspaniałych pomysłów i radości przy ich wdrażaniu.