O projekcie – Sieci Wsparcia 3
Alt slider

O projekcie

„Generator Innowacji. Sieci Wsparcia 3” to kolejna edycja projektu inkubacyjnego, realizowanego przez PCG Polska Sp. z o.o. i Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. 

Wsparcie finansowe, organizacyjne i merytoryczne otrzyma 38 nowatorskich rozwiązań z całej Polski, które przyczynią się do włączenia społecznego i poprawienia jakości życia osób starszych i ich opiekunów/opiekunek.

 

Szukamy innowacyjnych rozwiązań, które pomogą:


  • włączać osoby starsze w życie społeczne,
  • budować i wzmacniać sieci wsparcia dla osób starszych i ich opiekunów,
  • uspołeczniać instytucje, aby osoby starsze otrzymywały dostępne usługi wysokiej jakości,
  • wspierać integrację społeczną i poprawiać warunki życia w Polsce starszych migrantek i migrantów.

Innowacyjne pomysły to:


  • nowe produkty, usługi, metody – takie, których jeszcze nikt nigdy i nigdzie nie stosował w skali Polski,
  • ulepszenie istniejących rozwiązań, ale w nowatorski sposób,
  • przeniesienie na polski grunt pomysłów, które sprawdziły się w innych krajach.



Najlepsze zgłoszenia otrzymają od nas długofalowe wsparcie: 

  • granty,
  • ekspercką wiedzę,
  • udział w warsztatach, webinariach i wydarzeniach sieciujących.
  • innowatorki i innowatorzy będą rozwijać i testować swoje rozwiązania wspólnie z tutorami/tutorkami, badaczami/badaczkami oraz ekspertami/ekspertkami z każdej potrzebnej dziedziny.

Przetestowane innowacje będziemy popularyzować, żeby zainteresować nimi organizacje, instytucje, samorządy, firmy i społeczników w całej Polsce.

 

Działania przewidziane w projekcie:

POZNAJEMY SIĘ! grudzień 2024 - styczeń 2025

Zapraszamy Ciebie i Twój zespół na krótkie spotkanie online - opowiecie więcej o swoim zgłoszeniu. Udostępniamy test Gallupa, który pokaże piątkę Waszych dominujących talentów.

ZACZYNAMY WSPÓLNĄ PRACĘ! luty 2025

Jeśli Wasz zespół się zakwalifikuje, to podczas trzech sesji z tutorem czy tutorką pracujecie nad pogłębieniem pomysłu lub wyzwania (w zależności od wybranej ścieżki). Następnie wracasz do formularza online i uzupełniasz niezbędne opisy. Gotowy formularz wysyłasz do 7 marca 2025 roku.

PREINKUBACJA - CZAS START! kwiecień – czerwiec 2025

Po zakwalifikowaniu się do tego etapu otrzymujecie wsparcie zgodne z Waszymi potrzebami. Wraz z badaczem/badaczką sprawdzacie odpowiednim narzędziem badawczym, jakie są potrzeby osób, do których skierowana jest Wasza innowacja. Dostajecie wsparcie eksperckie - konsultujecie się z fachowcami w konkretnej wskazanej przez Was dziedzinie (np. programowanie, kwestie geriatryczne, zarządzanie projektem). Bierzecie udział w wybranych wydarzeniach online: warsztatach z design thinking, spotkaniu sieciującym, webinarium o tworzeniu dokumentacji projektowej. Cały czas towarzyszy Wam tutor lub tutorka. Przygotowujecie Specyfikację Innowacji. Wspólnie pracujemy nad budżetem, harmonogramem testowania i założonymi rezultatami. Wracasz do formularza online, żeby go uzupełnić. Masz na to czas do 30 czerwca 2025 roku.

DLA KOGO GRANT? lipiec 2025

Jeśli zaakceptujemy Waszą Specyfikację Innowacji, dostajecie grant na opracowanie, testowanie i przygotowanie innowacji w jej finalnym kształcie. Podpisujemy umowę!

SIŁA GRUPY! wrzesień 2025

Spotykamy się na żywo w gronie innowatorek i innowatorów, żeby lepiej poznać siebie nawzajem i swoje innowacje.

TESTOWANIE sierpień 2025 – kwiecień 2026

Nadal otrzymujecie niezbędne wsparcie: 1. Webinarium wyjaśniające, jak po przetestowaniu przygotować gotowy model innowacji 2. Wsparcie tutorskie 3. Opracowanie wizualne modelu (grafiki, rysunki, opisy) 4. Prezentacja innowacji (pitching) przed potencjalnymi jej użytkownikami 5. Wsparcie indywidualne eksperta/ekspertki z konkretnej branży, ambasadora/ambasadorki, animatora/animatorki 6. Superwizje (wspierające rozmowy w grupie innowatorek i innowatorów). 5. Warsztaty z talentów Gallupa. Na tym etapie podejmiemy też działania promujące Waszą innowację.

ROZLICZENIE GRANTU maj 2026

Nie rozliczacie się fakturami i rachunkami, ale osiągnięciem wskaźników określonych w rezultatach. Skomplikowane? Wszystko wyjaśnimy! Finalny termin rozliczenia grantu: 31 maja 2026 roku.

SZANSA NA POPULARYZACJĘ INNOWACJI czerwiec 2026 – sierpień 2027

Wasza innowacja może zostać wybrana do upowszechnienia. Kilka innowacji jeszcze przez rok otrzyma dodatkowe wsparcie przy kampanii promocyjnej, zachęcającej organizacje, firmy, instytucje do wdrożenia tych nowatorskich rozwiązań.

Nasza historia


Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” i PCG Polska spotkały się w 2016 roku przy pierwszej edycji projektu “Generator Innowacji. Sieci Wsparcia”. Wówczas Towarzystwo było koordynatorem, a PCG zostało wyłonione w konkursie jako jeden z innowatorów. Pomysł PCG „Recepta na życie” zyskał dofinansowanie i został z powodzeniem przetestowany w Konstantynowie Łódzkim. Współpraca między naszymi instytucjami układała się pomyślnie i szybko odkryliśmy, że łączą nas wspólne wartości, troska o skuteczne wsparcie osób starszych oraz chęć wdrażania zmian systemowych w obszarze senioralnym. Kiedy nadarzyła się okazja, by połączyć nasze siły, bez wahania przystąpiliśmy do starań o realizację kolejnej edycji inkubatora.

W “Generatorze Innowacji. Sieci Wsparcia 3” koncentrujemy się na wykorzystaniu wypracowanych rozwiązań i umiejętnym podziale zadań w oparciu o nasze kluczowe kompetencje. Jesteśmy tym bardziej zadowoleni, że gros działań projektowych koncentruje się na wsparciu uczestników i uczestniczek projektu od momentu zgłoszenia, poprzez opracowywanie pomysłów, ich inkubację (testowanie), upowszechnianie wybranych rozwiązań, a w tej edycji dodatkowo akcelerację kliku innowacji. Spotykamy się więc z innowatorami i innowatorkami przez cały okres trwania inkubatora. Cieszymy się, że możemy nie tylko doradzać, nakierowywać i dzielić się naszym doświadczeniem, ale również zachwycać się i inspirować niesamowitymi pomysłami i ich autorami i autorkami z całej Polski.

Wspólne wartości, połączone siły

Od 1986 roku doradzamy instytucjom i organizacjom działających w sferze publicznej, jako część globalnej firmy Public Consulting Group z siedzibą w Bostonie, w Stanach Zjednoczonych. Na polskim rynku dzielimy się wiedzą i doświadczeniem, wykonując ekspertyzy, modele, innowacje dla ministerstw, jednostek samorządu terytorialnego oraz dla partnerów z sektora prywatnego. Prawie trzydzieści projektów zrealizowanych w obszarze zdrowia i pomocy społecznej w ostatnich kilku latach oraz inwestowanie w ciągły rozwój pracowników i pracowniczek sprawia, że czujemy się ekspertami i ekspertkami w obszarze szeroko rozumianej gospodarki senioralnej oraz w zarządzaniu projektami. Mamy rozległa sieć kontaktów w instytucjach różnego szczebla związanych z działaniami na rzecz osób starszych w Polsce i za granicą.

www.pcgpolska.pl

Od 2002 roku Towarzystwo przeprowadziło przez proces „od pomysłu do realizacji” ponad 1000 innowatorów społecznych, twórców i animatorów w różnym wieku. Działamy w oparciu o autorską metodę inkubacji, która obejmuje wsparcie tutorów i ekspertów, testowanie swoich możliwości, szlifowanie pomysłów, wyciąganie wniosków, planowanie, dofinansowanie i realne wcielenie projektów w życie. Od ponad 8 lat jesteśmy liderem działań międzypokoleniowych. W naszym programie „Seniorzy w akcji” zastymulowaliśmy społeczną zmianę w ponad 300 miejscowościach w całej Polsce. Prowadzimy projekty, które wynikają z naszych pasji i obserwacji świata. Mamy sieć ponad 80 konsultantów, animatorów i tutorów w całym kraju, stabilnych partnerów, doświadczenie i umiejętności, które pozwalają nam eksperymentować i wyznaczać nowe trendy.

www.e.org.pl

Marta Białek-Graczyk

W “Generatorze Innowacji. Sieci Wsparcia” jestem od pierwszej edycji programu. Zajmuję się koncepcją pracy inkubatora od rekrutacji aż po upowszechnianie. Niektórzy nazywają mnie jego “matką założycielką”. Cieszę się z tej roli: lubię dzielić się wiedzą i patrzeć jak rozwijają się inni - osoby z naszego zespołu, innowatorki i innowatorzy.

Moja ulubiona innowacja społeczna to “Rowerowe riksze”. Cenię energię społeczną i frajdę z podjętych działań, którą widać w tej - żyjącej wciąż - innowacji.

Nie mogłabym żyć bez książek. Jestem nałogową czytelniczką, a najlepiej odpoczywam czytając na hamaku w mojej ulubionej mazowieckiej wsi.

Innowatorkom i innowatorom życzę otwartych głów i apetytu na naukę.

Ewa Jagiełło

Ewa Jagiełło
“Generator Innowacji. Sieci Wsparcia” to jedna z najciekawszych i najbardziej twórczych przygód w moim zawodowym życiu. Od pierwszej edycji wspieram zespoły innowatorów w badaniach, analizach i ewaluacji ich pomysłów. Ostatnio zajmuję się też akcelerowaniem, czyli udoskonalaniem istniejących już innowacji.

Bardzo lubię innowacje związane z wolontariatem, partycypacją, widzialnością i twórczym wykorzystaniem kompetencji osób dojrzałych.

Prywatnie doceniam drobne, codzienne przyjemności: kawę z przyjaciółką czy spacer z psami po lesie. Dzięki moim zwierzakom z zaprzysięgłej sowy stałam się rannym ptaszkiem. I było warto!

Życzę innowatorkom i innowatorom odwagi do eksperymentowania i dużo radości z obserwowania, jak ich pomysły rozwijają się dzięki spotkaniom z innymi oraz własnym przemyśleniom.

Artur Janusz

W “Sieciach Wsparcia 3” rozliczam, sprawozdaję, wypełniam tabelki. Zajmuję się również akceleracją i kuchnią francuską (jeśli trzeba, to zjem „tę żabę”).

Wstaję wcześnie, zasypiam późno, bo lubię power napy i kawę w naszym biurze. Pracuję w Łodzi, dookoła same podwórka, a ja uparcie wychodzę „na pole”, a nawet wybiegam.

Nic dziwnego, że moje ulubione innowacje społeczne to wszystkie „aktywne” – mieliśmy już międzypokoleniowe kibicowanie, przygody z nurkowaniem i lataniem oraz bulle na bóle…

Innowatorkom i innowatorom życzę przełamywania schematów, pasji, wytrwałości i satysfakcji. Dzięki Wam będę wiedział “w co się bawić”, jak już zostanę seniorem.

Jola Jeżowska

W “Sieciach Wsparcia 3” zajmuję się działaniami komunikacyjnymi i promocyjnymi. W pracy najbardziej lubię poczucie sprawczości i merytoryczne zadania.

Moja ulubiona innowacja społeczna to “Mentoring Pomyślnego Starzenia Się”, pomagająca zaprojektować swoje życie po przejściu na emeryturę. To ważny, trudny i raczej mało zaopiekowany etap.

Nie mogłabym żyć bez tenisa. Dużo oglądam, sporo gram, czasem też o tenisie piszę.

Innowatorkom i innowatorom życzę, żeby mieli jak najwięcej radości przy wymyślaniu, rozwijaniu i testowaniu swoich pomysłów.

Ewa Kominek

W projekcie “Generator Innowacji. Sieci Wsparcia” jestem po raz trzeci. Troszczę się o dostępność, ale tak naprawdę o to, by wszystkie osoby zaangażowane w innowacje czuły się dobrze rozumiane i miały poczucie bezpieczeństwa. Pełnię też rolę tutorki niektórych innowacji.

Kibicuję wszystkim innowacjom, które wpływają na transformację stereotypów.

Uwielbiam podróże z wodną scenerią, skandynawskie kryminały i poranną kawę przy chilloucie.

Życzę wszystkim innowatorkom i innowatorom śmiałości w wymyślaniu zwariowanych rozwiązań. Generator jest po to, żeby sprawdzić, czy ten zwariowany pomysł przyda się innym i zadziała. My pomożemy Wam przejść przez cały proces.

Agnieszka Sokolnicka

Mam ogromną przyjemność i zaszczyt już po raz drugi koordynować projekt - pracować z super zaangażowanym i kreatywnym zespołem oraz pomysłowymi i wrażliwymi społecznie osobami z całej Polski.

Najbardziej kibicuję innowacjom, które wzmacniają przekonanie, że wiek to tylko liczba, że można się różnić między generacjami i czerpać od siebie niezależnie od wieku.

Prywatnie uwielbiam kontakt z przyrodą (ja z tych, co chadzają boso i tulą się do drzew), poznawać nowych ludzi i spotykać się z tymi znajomymi, słuchać muzyki i tańczyć spontanicznie.

Innowatorkom i innowatorom życzę dużo otwartości na to, co się wydarzy oraz przekonania, że to co robicie, przynosi zmianę, choćby najmniejszą, a jakże ważną.

Marta Urbańska

Dopiero zaczynam swoją przygodę z innowacjami społecznymi. Wspieram zespół zarówno w działaniach proceduralnych, jak i w pracach koncepcyjnych. Wnoszę doświadczenie 15 lat pracy w kulturze. Na działaniach innowacyjnych w instytucjach zjadłam zęby, oczywiście zgodnie z Prawem Zamówień Publicznych :-)

Moja ulubiona innowacja społeczna to „Recepta na życie”.

Mam umysł analityczno-kreatywny. Jestem sową, która chodzi spać z kurami. Moją ulubioną bohaterką literacką jest Olive Kitteridge. I nie mogłabym żyć bez ziemniaków.

Innowatorkom i innowatorom życzę odwagi. A my będziemy starali się dobrze nawigować i przeprowadzać Was przez ewentualne mielizny.

Ania Gust

W projekcie "Generator Innowacji. Sieci Wsparcia” jestem po raz drugi. Dbam o to, by każdy projekt miał wsparcie najwyższej klasy ekspertów i mógł skorzystać z ich specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Analizuję i weryfikuję dane, aby upewnić się, że spełniają one wszystkie wymagania formalne i merytoryczne.

Na co dzień jestem pasjonatką wędrówek ze swoim energetycznym jamnikiem. Uwielbiam także odwiedzać niezwykłe miejsca, które oferują unikalne doświadczenia i ciekawe historie.

Innowatorkom i innowatorom życzę powodzenia i wytrwałości. Niech Wasze pomysły będą tak przełomowe, jak Wasza pasja do innowacji, a odwaga tak mocna, jak Wasza determinacja w realizacji celów. Nie ustawajcie w wprowadzaniu zmian, które inspirują i poprawiają naszą codzienność!

Marcin Trzepadłek

W projekcie „Generator Innowacji. Sieci Wsparcia” uczestniczę po raz pierwszy. Odpowiadam za analizę popytu na rozwiązania społeczne oraz udział w naborze innowacji do akceleratora.

Moje ulubione innowacje społeczne to wszystkie te z kategorii integracji międzyludzkiej. Dlatego na przykład innowację „Kumple bez uprzedzeń” stawiam wysoko w swoim rankingu.

Uwielbiam wcześnie wstawać, jak skowronek, i pracować od świtu. Wieczory poświęcam na spotkania ze znajomymi, kibicowanie najlepszemu klubowi w Łodzi lub relaks z padem w ręku. Jeśli stoję przed wyborem pizza czy pad-thai, poproszę oba!

Innowatorkom i innowatorom kibicuję i życzę wielu wspaniałych pomysłów i radości przy ich wdrażaniu.