Wiedza, świadomość i aktywność obywatelska osób starszych – Sieci Wsparcia 3
Alt slider

Wiedza, świadomość i aktywność obywatelska osób starszych

Z czym wiąże się wyzwanie?

Statystyki jednoznacznie wskazują na potrzebę zwiększenia świadomości osób starszych w zakresie zdrowia, bezpieczeństwa oraz aktywności fizycznej i umysłowej. Aktywność obywatelska osób starszych jest niezbędnym elementem zdrowego i zrównoważonego społeczeństwa. Udział w działaniach obywatelskich pomaga w budowaniu więzi społecznych, poczucia sprawstwa i przeciwdziała izolacji. Starsi mogą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodszymi pokoleniami, ale też uczyć się od nich odnajdywania w szybko zmieniającym się świecie.

Kto się z tym wyzwaniem mierzy?

W Polsce tylko 40% seniorów regularnie bierze udział w spotkaniach towarzyskich lub klubach seniora, 25% systematycznie angażuje się w aktywności umysłowe, a 15% uczestniczy w programach edukacyjnych. 30% starszych osób cyklicznie poddaje się badaniom profilaktycznym, a 40% regularnie uprawia jakąś aktywność fizyczną. Ponad 60% oszustw telefonicznych i internetowych jest skierowanych do osób powyżej 60. roku życia.
Regularne badania lekarskie, zdrowa dieta, aktywność fizyczna i społeczna oraz umiejętność korzystania z nowoczesnych technologii mogą znacząco poprawić jakość życia seniorów. A wspieranie ich w działaniach obywatelskich przynosi korzyści zarówno jednostkom, jak i całej społeczności.

Co możesz z tym zrobić?

Najważniejsza jest edukacja: zwiększanie świadomości oraz aktywności starszych osób. Innowacje mogą:
– opierać się na współpracy z młodszymi pokoleniami – wymianie wiedzy i umiejętności;
– angażować seniorów w życie społeczne;
– zwiększać wiedzę;
– przynosić nowe wyzwania i doświadczenia, przyczyniające się do ciągłego rozwoju i uczenia się.