Akcelerator – Sieci Wsparcia 3
Alt slider

Akcelerator

W ramach projektu „Generator Innowacji. Sieci Wsparcia 3” prowadzimy akcelerację 8 mikroinnowacji społecznych. Jej celem jest udoskonalenie istniejących rozwiązań tak, by mogły zyskać szersze zastosowanie i wprowadzać pozytywne zmiany w życiu społecznym.

Jak wybieramy innowacje do akceleracji?


8 rozwiązań wspierających osoby starsze lub ich opiekunów dobieramy spośród projektów funkcjonujących na polskim rynku mikroinnowacji społecznych. Połowa z nich to pomysły rozwijane i testowane w obecnej edycji Generatora, drugą połowę natomiast stanowią innowacje opracowane w ramach innych projektów. Ważne, by odpowiadały na istotne  problemy społeczne związane z długowiecznością i miały potencjał rozwojowy.

Jak przebiega akceleracja?

Planowanie

Po wyborze innowacji tworzymy wstępny plan akceleracji. Czuwa nad tym zespół specjalistek i specjalistów, w skład którego wchodzą eksperci, twórcy innowacji oraz ambasadorzy środowisk potencjalnie zainteresowanych wdrażaniem rozwiązania w swojej codziennej pracy.

Działamy

Wprowadzamy plan w życie, skupiając się na rozwoju i doskonaleniu innowacji. Wszystko odbywa się dynamicznie – dzięki ewaluacji ongoing i testom możemy szybko dostosowywać i udoskonalać działania.

Kampania promocyjna

Dbamy o widoczność, dzieląc się naszymi działaniami z odbiorcami i środowiskami zainteresowanymi poszczególnymi rozwiązaniami.

Upowszechnienie

Po dopracowaniu nowych wersji innowacji wybieramy dwa projekty, które będziemy aktywnie popularyzować w całej Polsce, zachęcając instytucje, firmy i społeczników do ich wdrożenia na szeroką skalę.

Tury akceleracji

Październik 2024 – lipiec 2025:

akceleracja 2 pierwszych innowacji

Wrzesień 2025 – maj 2026:

kolejne 2 innowacje

Październik 2026 – kwiecień 2027:

akceleracja ostatnich 4 innowacji

Innowacje wybrane do akceleracji

Senior-Mentor – mentoring pomyślnego starzenia się

Istotą innowacji jest przygotowanie seniorów do prowadzenia procesu mentoringowego dla osób 50+, które chcą w odpowiedni sposób zaplanować życie po przejściu na emeryturę. Wykorzystanie potencjału doświadczenia życiowego osób starszych w procesie mentoringu daje możliwość zaprojektowania pomyślnego wchodzenia w kolejny etap życia przez osoby z grupy 50+. Co więcej – zwiększa się krąg kontaktów społecznych osób starszych i nawiązują się głębsze relacje z osobami na podobnym etapie życia (emerytura lub okres okołoemerytalny). Dzięki temu zmniejsza się skala samotności wśród osób w starszym wieku.

Dodatkowo osoby w wieku 50+ planując świadomie swoje dalsze życie, także na emeryturze, otrzymują konkretne wsparcie w przygotowaniu do tego etapu. Mają też możliwość same sprawdzić, czym jest mentoring, by być może w przyszłości stać się mentorem dla młodszych osób.

Więcej o innowacji przeczytasz tu:
https://sieciwsparcia.pl/innowacje2/senior-mentor–mentoring-pomyslnego-starzenia-sie/

ROWEROWE RIKSZE

W ramach innowacji członkowie grupy rowerowej budują riksze dostosowane do potrzeb osób starszych zależnych, a potem – wraz z przeszkolonymi wolontariuszami – tworzą sieć wsparcia. Zabierają seniorów na przejażdżki i wycieczki.
Obecnie celem innowacji jest pobudzenie aktywności fizycznej osób starszych wymagających wsparcia ze względu na wiek i stan zdrowia oraz tworzenie nowych relacji międzypokoleniowych. Sposobem na to jest system przejazdów rowerowych oparty o wolontariuszy-rowerzystów, korzystających z własnoręcznie zbudowanych riksz.

Więcej o innowacji przeczytasz tu:
https://sieciwsparcia1.e.org.pl/project/rowerowe-riksze/