Samodzielna obsługa codzienności
Z czym wiąże się wezwanie?
Sygnały wskazujące na problemy z samodzielną obsługą mogą być różne, np. trudności w dbaniu o higienę osobistą, ubieraniu się, przygotowaniu posiłków, pamiętaniu o zażywaniu lekarstw, opłacaniu rachunków. To też niezadbane/nieposprzątane mieszkanie, zalegające pranie i nieumyte naczynia, trudności w rozumieniu i prowadzeniu rozmów. To również problemy z mobilnością, tj. częste upadki, trudności w poruszaniu się po domu, niewychodzenie na zewnątrz.
Coraz większe tego typu problemy powodują, że taka osoba nie może mieszkać sama i musi przenieść się do placówki opiekuńczej, co nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem.
Kto się z tym wyzwaniem mierzy?
Problemy z samodzielnym funkcjonowaniem osób starszych mogą pojawiać się stopniowo, w miarę jak pogarsza się ich zdrowie i zdolności poznawcze. Często wiążą się z procesem starzenia, gdy zmniejsza się siła i wytrzymałość mięśniowa, ale mogą również wynikać z konkretnych schorzeń lub urazów np. chorób neurodegeneracyjnych czy przewlekłych.
Problemy te dotyczą nie tylko seniorów mieszkających samotnie, ale także starszych osób mieszkających z bliskimi, np. małżeństw seniorskich. Badania zrealizowane w ramach projektu PolSenior1 potwierdziły, że 80. rok życia to moment, w którym niesamodzielność się pogłębia.
Co możesz zrobić?
Wczesne rozpoznanie sygnałów i odpowiednie wsparcie mogą znacząco poprawić jakość życia osób starszych i umożliwić im dłuższą samodzielność a co za tym idzie – pozostawanie we własnym mieszkaniu czy domu. Może to być nowatorskie rozwiązanie społeczne, wspomagające codzienne czynności. Można też wykorzystać odpowiednie technologie.