
Jak można wykorzystać grant
W ramach Inkubatora przyznajemy Granty, Grantodawcą jest PCG.
Wydatki, które Grantobiorca będzie mógł sfinansować z grantu (koszty kwalifikowane):
To, czy wydatki są kwalifikowalne będzie podlegało weryfikacji na etapie akceptacji Specyfikacji Innowacji (wraz z zawartym w niej planem testowania). Na etapie rozliczenia grantu Grantobiorca będzie rozliczany na zasadzie ryczałtu za osiągnięcie zaplanowanych w Specyfikacji Rezultatów oraz pod warunkiem złożenia Raportów częściowego i końcowego. Grantobiorca będzie zobowiązany złożyć oświadczenie potwierdzające, że wydatkował środki grantu zgodnie z poniższymi zasadami.
Koszty możliwe do sfinansowania z Grantu czyli:
- niezbędne do osiągnięcia Rezultatów Częściowych oraz Rezultatu Końcowego testowania innowacji wskazanych w Specyfikacji Innowacji,
- faktycznie poniesione w okresie wskazanym w umowie grantu i zgodnie z postanowieniami umowy grantu,
- skalkulowane w sposób oszczędny, tzn. niezawyżony w stosunku do średnich cen oraz stawek rynkowych oraz nie przekraczają stawek wskazanych przez Realizatora w wykazie kosztów maksymalnych,
zgodne z obowiązującym przepisami prawa krajowego i unijnego, a w szczególności z ustawodawstwem podatkowym i ubezpieczeń społecznych.
Wydatki, których Grantobiorca nie będzie mógł sfinansować z grantu (koszty niekwalifikowane):
Grantobiorca nie może przeznaczać otrzymanego dofinansowania na cele inne niż związane z testowaniem innowacji opisanym w Specyfikacji Innowacji w szczególności na finansowanie swojej podstawowej, pozaprojektowej działalności. W szczególności niekwalifikowalnymi wydatkami są koszty administracyjne związane z testowaniem innowacji lub innymi działaniami Grantobiorcy, koszty ewaluacji.
Kosztami niekwaflikowalnymi są też koszty finansowania działań wykluczonych, do których należą:
- pobieranie jakichkolwiek wpłat czy opłat od osób starszych/ opiekunów zaangażowanych w testowanie innowacji,
- re-granting, tj. przekazywanie środków na rzecz osób trzecich w ramach odrębnej procedury grantowej,
- działania o charakterze politycznym, religijnym i komercyjnym (np.: kampanie wyborcze, promocja partii politycznej, działania dotyczące kultu religijnego, działania komercyjne, prowadzone dla zysku).
Grantobiorcy przy ponoszeniu wydatków w ramach grantu nie stosują Wytycznych w zakresie kwalifikowalności.
Wszystkie kwestie dotyczące przyznawania, wykorzystania i zasad rozliczania określa Umowa o Powierzeniu Grantu.